به گزارش مثلث آنلاین، کمد فلزی یا metal cupboard وسیله‌ای مهم و کاربردی است که از ورقه‌های فلزی ساخته شده و در مکان های زیادی استفاده‌های گوناگونی دارد و طبعابا توجه به این استفاده‌های گوناگون انواع متنوعی نیز دارد. هر یک از ما در طول زندگی به نوعی با آن‌ها سر و کار داشته‌ایم حال چه مستقیم و چه غیرمستقیم.

هنگامی که صحبت از کمد فلزی می‌شود تصویری که در ذهن شما نقش می‌‌بندد به عوامل گوناگونی بستگی دارد. به عنوان مثال این‌که شما چه سنی دارید، شغل شما چیست و یا تا چه اندازه با ادارات، شرکت‌ها و دفاتر مختلف در ارتباط هستید، تصویر متفاوتی را برای شما تداعی می‌کند که خود گویای فراگیری کاربرد این وسیله است.

اگر شما دانش آموز یا دانشجو هستید و از زمان تحصیلتان فاصله‌ی زیادی نگرفته‌اید احتمالا اولین تصویری که در ذهنتان نقش می‌بنند مربوط به اتاق دفتر مدرسه‌ی ابتداییتان است. جایی که مدارک و پرونده‌ها در کمد فلزی بزرگی در گوشه‌ای کنار میز مدیر مدرسه نگهداری می‌شد.

اگر شما کارمند یک اداره یا شرکتی هستید و در طول روز با مدارک و اسناد کاغذی زیادی کار می‌کنید معمولا آن‌ها را داخل زونکنی فلزی یا مقوایی قرار داده و در یک کمد فلزی بایگانی می‌کنید. یا حتی اگر مشتری و ارباب رجوع این مکان‌ها هستید و به گونه‌ای با آن‌ها در ارتباط هستید حتما چشمتان به یک کمد فلزی خورده است که با چهار یا پنج طبقه انباشته از پوشه‌ها و زونکن‌ها قد برافراشته‌اند.

 

اگر شما یکی از عاشقان ورزش علی‌الخصوص فوتبال هستید شاید اولین و واضح ترین تصویر شما از کمد فلزی، ‌کمد رختکن بازیکنان تیم مورد علاقه‌تان است. مکانی کاربردی برای نگهداری وسیله‌های ورزشکاران. حتی ممکن است خودتان به وفور در سالن‌های ورزشی از آن‌ها استفاده کرده باشید و وسیله‌هایتان را هنگام ورزش به یک دستان امین یک کمد فلزی سپرده باشید.

اگر شما طرفدار فیلم‌های هالیوودی هستید احتمالا سکانسی را که در آن کمدهای فلزی دانش‌آموزان و دانشجویان را نمایش داده‌اند دیده‌اید. کمدهای عریضی که در سرتاسر طول سالن مدرسه یا کالج قرار دارند و به نوعی خصوصی‌ترین فضای هر فرد هستند.

موارد بالا عینی‌ترین نمونه‌های استفاده‌ از این نوع کمدها هستند که می‌توان گفت تقریبا در همه‌ی ارکان مختلف زندگی روزمره به کار گرفته می‌شوند و همه‌ی ما به نوعی با آن در ارتباط هستیم.

چرا کمد فلزی؟

شاید برای شما سوال پیش بیاید که دلیل استفاده‌ی گسترده از کمدهای فلزی در مکان های متنوع از گذشته تا اکنون چیست؟ پاسخ این است: چیزی بجز کیفیت رمز ماندگاری نیست! کمدهای فلزی به دلیل استحکام و مقاومت بالایی که در برابر آتش سوزی، زلزله و سایر حوادث دارند هرگز از رده خارج نمی‌شوند. پس همواره محل امن و قابل اعتمادی برای نگهداری از اسناد و مدارک مهم و وسیله‌های ارزشمند هستند. به همین دلیل مورد توجه مدارس و دانشگاه‌ها، ادارات دولتی، شرکت‌ها، سازمان‌های قضایی، سالن‌های ورزشی، آزمایشگاه‌ها و ... می‌باشند.

یکی دیگر از امکانات امنیتی تعبیه شده در این کمدها قابلیت کلیدخوری آن‌هاست. این ویژگی مراتب بالاتری از اطمینان را برای نگهداری اسناد و اموال فراهم می‌کند. کلیدها به طور معمول بر روی دستگیره سوار شده‌اند و از استقامت بالایی برخوردارند. همچنین به علت تحمل وزن پذیری بالای این کمد، می‌توان از همه‌ی ظرفیت آن در همه‌ی طبقات استفاده کرد و اقلام زیادی را در آن قرار داد بدون این‌که نگران شکستن و تغییر فرم کمد باشیم.

از دیگر قابلیت‌های کمدهای فلزی می‌توان به این اشاره کرد که این محصول نیاز به مونتاژ ندارد بلکه کاملا آماده و از پیش ساخته به دست مشتری می‌رسد. این محصولات چون از ورقه‌های فلزی محکمی تولید می‌شوند که به خوبی به هم متصل شده‌اند و در برابر فشار و وزن مقاومت بالایی از خود نشان می دهند.

انواع کمد فلزی

کمدهای فلزی در سایزها و شکل و شمایل‌های متنوع تولید می‌شوند تا نیازهای متنوع همه‌ی کاربران را در مکان‌های مختلف مرتفع سازند و نیز بتوانند پاسخگوی انواع سلایق باشند. این گوناگونی و تنوع شامل موارد زیر است: کمد فلزی 2 درب، کمد فلزی 4 درب، کمد فلزی 6 درب، کمد فلزی 9 درب وکمد فلزی رختکن. در تعداد طبقات متفاوت، طول و عرض و ارتفاع متفاوت و نیز بالتبع حجم و وزن متفاوت برای همه‌ی مکان‌ها و هر نوع کاربردی آماده‌ فراهم می‌شوند. برای نظم وترتیب دادن به مکان‌های متفاوت بسته به اندازه‌ی فضای مورد نظر از کمدهای متفاوت استفاده می شود.

کمد فلزی دو درب که غالبا در دفاتر اداری به کار برده می‌شوند و محل نگهداری زونکن‌ها و پوشه‌هایی هستند که حاوی اسناد و مدارک کاغذی می‌باشند.

کمد فلزی 4 درب که می‌تواند هم برای نگهداری اسناد کاغذی و هم برای قرار دادن ابزار و وسایل در مکان‌های مشخص بنا به نیاز مورد استفاده قرار گیرد.

کمد فلزی 6 درب که بیشترین موارد استفاده‌ی آن برای قرار دادن وسایل شخصی در مکان هایی چون ادارات و اماکن ورزشی و تفریحی مانند استخر است. اما محدود به این موارد نیست و هرکسی طبق نیاز می‌تواند از آن بهره‌ای مطابق با نیاز و سلیقه‌ی خود ببرد.

کمد فلزی 9 درب چون تعداد فضاهای منحصر به فرد بیشتری دارد، طبیعتا با تقسیم فضا به تعداد بیشتر حجم تخصیص یافته به هر کدام از قسمت‌ها کاهش یافته و کوچکتر می‌شود. در نتیجه این مدل از کمدها در مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرند که قرار است اشیا و لوازم کم و محدودی را در خود جای دهند. مثلا به عنوان کمد وسایل شخصی کارمندان یا کمد وسایل دانش آموزان در مدارس و دانشگاه‌ها جهت جلوگیری از حمل طولانی مدت کوله پشتی و کیف سنگین در طول روز.

کمد فلزی رختکن که در استخرها و باشگاه‌های ورزشی کاربرد دارند. بعضی از انواع این کمدها دارای میله‌ی آویز برای لباس، قسمتی مختص کیف و ساک ورزشی و بخشی برای قرار دادن کفش هستند.

 نوع دیگری از کمدهای فلزی جدید و مستعمل کمدهایی هستند که تحت عنوان جا موبایلی از آن‌ها یاد می‌شود و جهت امانت دادن موبایل در بعضی مکان‌ها مانند دادسراها و ... مورد استفاده هستند.

قیمت کمد فلزی

در مقایسه با کمدهایی از سایر اجناس مانند چوب و یا ام دی اف، قیمت کمد فلزی با توجه به قابلیت‌های گفته شده شامل مقاومت و استحکام قوی ، ضریب امنیت و اطمینان قابل توجه و نیز تحمل وزن بالا و تداوم، بسیار مناسب بوده و حتی می‌توان گفت بی‌رقیب و برنده‌ی میدان هستند.