پژو ۲۰۶ در ابتدای تولید خود در فرانسه به عنوان پرفروشترین اتومبیل اروپا معرفی گردید در واقع این خودرو با ظاهری زیبا و اسپرت مورد علاقه بسیاری از افراد به خصوص جوانان قرار گرفت. در بررسی پژو ۲۰۶ که دولوکس کار انجام داده مشخص شد که این خودرو برای نخستین بار و در سال 1380 در ایران تولید شد و مورد استقبال قرار گرفت در واقع پژو 206 در ایران سال ها بدون رقیب بود تا با ورود ماشین های چینی به خصوص مدل MVM رقیبی جدی برای این خودرو به جود آمد ولی هم چنان ایران خودرو توانست با تولید تیپ های مختلف از این خودرو، آن را بی رقیب کند.

از آن طرف شاید کم تر کسی فکر می کرد که پس از تولید پژو ۴۰۵، چهار سال بعد این خودرو تبدیل به بهترین خودروی اروپا شود. اگر بخواهیم به بررسی پژو ۴۰۵ بپردازیم ابتدا باید یادآور شویم که این خودرو برای نخستین بار در سال ۱۳۶۹ وارد ایران شد.

هر چند این خودرو توسط ایران خودرو ساخته می شود اما باید بگوییم که نسبت به مدل اروپایی تغییرات زیادی هم در داخل موتور اتومبیل و هم در قسمت بیرونی آن کرده است. ما می خواهیم به بررسی ۴۰۵ ورژن ایرانی که تغییرات زیادی هم کرده است بپردازیم.

در ادامه همراه ما باشیم تا به مقایسه این دوخودروی پرطرفدار در ایران بپردازیم.

بررسی فضای داخلی پژو 206

از نظر فضای داخلی پژو ۲۰۶ از یک فضای کاملا اروپایی برخوردار است. یکی از بهترین نقاط داخلی مربوط به این خودرو، داشبورد آن است. با بررسی دقیق تر پژو ۲۰۶ متوجه میشوید که داشبورد این خودرو ظاهر بسیار زیبا و دلربایی دارد و از این حیث نقطه قوتی برای آن به حساب می آید.

اما فضای داخلی آن دارای معایبی نیز است که در این جا به آن اشاره خواهیم کرد. از مهم ترین معایب مربوط به این خودرو می توان به محل قرار گیری کلیدهای بالابر شیشه خودرو است. این محل قرار گیری به مانند دیگر خودروها نیست و بر روی درب قرار ندارد. همین مساله یکی از نقاط ضعف مربوط به این خودرو به حساب می آید.

لوازم یدکی پژو 206

اما مساله دیگری که در ارتباط با بررسی پژو ۲۰۶ صورت گرفت فضای کم داخل کابین آن است. این فضا به خصوص در سرنشینان عقب به یک معضل تبدیل شده به طوری که اگر طرف شاگرد و یا راننده صندلی های خود را بخوابانند دیگر فضایی برای پای سرنشینان عقب وجود ندارد و این مساله به یکی از نقاط ضعف این خودرو تبدیل شده است.

بررسی فضای داخلی پژو ۴۰۵

در ارتباط با بررسی ۴۰۵ آن هم فضای داخلی آن متوجه می شویم که این بخش هماهنگی خوبی با قسمت بیرونی آن دارد. این در حالی است که اتومبیل های وارداتی هم زمان با ورود پژو ۴۰۵ در ایران، فضای بیرونی و داخلی آن از هماهنگی خوبی برخوردار نیست. و این مساله یکی از مهم ترین مزیت های مربوط به پژو ۴۰۵ به حساب می آید که فضای داخلی و خارجی آن از هماهنگی بسیار مطلوبی برخوردار است.

با بررسی پژو ۴۰۵ در بخش داخلی متوجه می شویم که این قسمت از دو دریچه کولر و بخاری به علاوه پنل ساعت، جاسیگاری و پنل سیستم های صوتی تشکیل شده و معمولا رنگ مربوط به قسمت های داخلی سیاه است.

بررسی فضای بیرونی پژو 206

یکی از مهم ترین دلایل برای موفقیت این خودرو در بازار فروش که هنوز بعد از ۱۵ سال محبوبیت خود را از دست نداده است، ظاهر زیبا و اسپرت آن می باشد. این ظاهر اسپرت به گونه ای است که بعد از ورود این همه اتومبیل لوکس و مدرن هنوز محبوبیت خود را از دست نداده و همه ما پژو ۲۰۶ را به عنوان خودرویی با ظاهر زیبا می شناسیم.

با بررسی بیشتر پژو ۲۰۶ متوجه این قضیه میشوید که پارامترهای مختلفی در بالا بردن این ظاهر زیبا نقش داشته است. یکی از این مشخصه ها چراغ های کشیده جلوی خودرو است، هم چنین کاپوت شیب دار مربوط به این خودرو یکی دیگر از نقاط قوت مربوط به بالا بردن زیبایی این ظاهر می باشد.
ظاهر ایرودینامیکی مربوط به پژو ۲۰۶ بسیار جذاب است و همین مساله باعث کهنه نشدن مربوط به ظاهر این خودرو است.

با بررسی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و تیپ ۵ متوجه تفاوت کوچکی در ظاهر بیرونی آن خواهید شد. یکی از این تفاوت ها مربوط به قاب آینه بغل خودرو است به طوری که در مدل تیپ ۵ قاب سفید رنگی بر روی آینه خودرو وجود دارد در حالی که این قاب بر روی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ اغلب به رنگ سیاه است.

هم چنین اگر خواستید که خودروی مورد نظر از کدام تیپ است به آینه بغل سمت شاگرد توجه کنید. در پژو ۲۰۶ تیپ ۵ یک سنسور دمای کوچک بر روی این آینه بغل موجود است که این قضیه در تیپ ۲ وجود ندارد و همین شاخصه کمک می کند که تشخیص دهیم خودروی مورد نظر از کدام تیپ است.

بررسی فضای بیرونی پژو ۴۰۵

در بررسی پژو ۴۰۵ متوجه این قضیه می شویم که فضای بیرونی مربوط به این خودرو یکی از مهم ترین مزیت های خرید آن است. در واقع زمانی این اتومبیل یکی از بهترین خودروهای داخلی از نظر فضای بیرونی است. در واقع این خودرو یکی از زیباترین خودروهای داخلی از نظر فضای بیرونی آن به حساب می آید.

لوازم یدکی پژو 405

اتاق زیبا و جادار آن یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت این خودرو در دهه های اخیر به حساب می آید. با بررسی ۴۰۵ متوجه این مساله شدیم که در مقابل فشار هوا مقاومت ناچیزی دارد و این مساله یکی از مهم ترین مزایای آن به حساب می آید.

اما با بررسی پژو ۴۰۵ متوجه ایراداتی در آن شدیم که در این جا به این معایب اشاره کنیم. از مهم ترین معایب مربوط به فضای بیرونی آن می توان به صاف و یکنواخت بودن درها و گلگیر آن اشاره کرد. این در حالی است که در طراحی جدید خودروهای داخلی جدید سعی بر آن می شود که انحنایی را در قسمت افقی و عمودی در و گلگیر آن در نظر بگیرند.